fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul Öncesi Eğitim
2019

Okul Öncesi Eğitim Nedir? Okul Öncesi Eğitim Neden Önemli?

Bu makalede okul öncesi eğitimle ilgili en çok merak edilen konuları soru cevap şeklinde toparlamaya çalıştık.

Okul öncesi eğitim neden şarttır?

0 - 6 Yaş, çocukların gelişim seviyelerinin en yüksek düzeyde olduğu dönemdir. Bir şeyleri öğrenebildiklerinin, yapabildiklerinin gözlemlendiği yaş aralığıdır. Bunun için okul öncesindeki eğitim çok önemlidir.

Okul öncesi eğitime kaç yaşında başlanmalı?

Okul öncesi eğitime 3 yaşında başlanmalıdır. Fakat 2,5 veya 2 yaşında (tuvalet eğitimi kazandıktan sonra) da ebeveynler çocuklarını okul öncesi eğitime gönderebilmektedir. Bunun nedeni genellikle yeterli ebeveynin olmaması, bakıcı bulunmaması, anne - babanın çalışıyor olması gibi etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Okul öncesi eğitim ne işe yarıyor?

Artık çocuklarımız sokaklarda eskisi gibi oyun oynayamamakta, arkadaş ortamları kısıtlanmış bulunmaktadır. Bundan dolayı anaokulu ve kreşler, çocukların özgürce oyun oynayabilecekleri örgütlenmiş en iyi alanlar haline gelmiştir. Çocuklar buralarda oyun oynarken aynı zamanda zekalarını da bir tık daha yukarıya çıkartabilmektedirler.

Okul öncesi eğitimde nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuklarını anaokulu veya kreşe ilk defa yollayacak anne babalar, hangi kuruma yollayacaklarını çok iyi araştırmalıdır. Kurumun eve yakın olması da ayrıca önemlidir. Çünkü çocuklar farklı veya uzak bir mekana gittiklerinde ayrılık anksiyetesi oluşabilmektedir. Bunun haricinde seçeceğiniz anaokulunun fiziksel ortamını muhakkak görmelisiniz. Kurumun hijyen durumuna, karanlık olup olmadığına dikkat etmeniz, öğretmenlerinin kimler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çok pahalı anaokulu veya kreşler yerine sevecen, şefkatli ve tatlı eğitmenlerin bulunduğu kurumları tercih etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuza uygun yan derslerin veya kursların olup olmaması da önemlidir. Bir okul öncesi kuruma karar verdikten sonra çocuğunuza bu durumu açıklayıp, birlikte kurumu gezip, öğretmeniyle tanıştırıp, arkadaşlarıyla kaynaşmasına zaman tanımalıyız.

Unutmayın ki okul öncesi eğitim kurumu; çocuklarımızın zekasını bir üst seviyeye taşıyabilecek, fiziksel, sosyal ve özbakım özelliklerinde iyileştirmeler sağlayabilecek kurumlardır. Zamanımızda artık anaokuluna gitmeden ilkokula başlayan çocuk sayısı çok azdır. Sadece çalışan anne ve babalar değil, çocuğuyla ilgilenecek vakti olan ev hanımları dahi çocuklarını okul öncesi eğitim kurumuna göndermelidirler. Çünkü çocuk en iyi çocukla birlikte birşeyler öğrenir. Ebeveyn olarak sizler çocuklarınızla ne kadar zaman geçirseniz de bu yetersiz olacaktır. Bu yüzden geç kalmayın ve eğitime okul öncesi ile başlayın.